Ju-Jitsu  Kobudo  Samuraje  Postacie  Download  Linki  Galeria  Inne 

""

Jigoro Kano   |   Morihei Ueshiba   |   Steven Seagal

Steven Seagal

Urodzony 10 kwietnia 1952 w Lansing (stan Michigan, USA). Aktor, producent, choreograf. Steven od dzieciństwa interesował się sztukami walki, od siódmego roku życia ćwiczył aikido. Mając siedemnaście lat, zaraz po ukończeniu college'u, wyjechał do Japonii. Uczył tam angielskiego, studiował Zen i doskonalił swe umiejętności. Zdobył czarny pas w aikido, karate, judo i kendo, a następnie jako pierwszy człowiek z Zachodu, otworzył w Japonii szkołę sztuk walki. Poślubił Miyako Fujitani. W tym czasie Seagal przygotowywał choreografię scen walki w filmach i trenował takie gwiazdy jak Sean Connery i Toshiro Mifune. Zainteresował się także religią Wschodu. Spotkanie z buddyzmem tybetańskim zaowocowało studiami w dziedzinie akupunktury. Zaangażował się także w ruch na rzecz wolnego Tybetu.
Po 15 latach pobytu w Azji Seagal wrócił do Stanów, gdzie otworzył akademię sztuk walki. Pracował również jako ochroniarz sławnych osób. Tak poznał swoją trzecią żonę, Kelly LeBrock, modelkę i aktorkę (drugą była Adrienne La Russa). Chronił także hollywodzkiego agenta Michaela Ovitza, który pomógł Seagalowi podpisać kontrakt z wytwórnią Warner Bros..
Jego pierwszym filmem był triller "Above the Law" (1988), gdzie zagrał policjanta, który rozbija gang narkotykowy. Film prawie natychmiast stał się wielką sensacją. Kolejny, "Hard to Kill" (1989), obfitował w bardzo brutalne sceny przemocy, Seagal zagrał w nim policjanta, który budzi się ze śpiączki i wyrusza na poszukiwanie swych prześladowców, aby się zemścić. W 1992 r. powstał najpopularniejszy film z udziałem aktora, "Under Siege".
Na rok 1994 przypadł debiut reżyserski Seagala, "On Deadly Ground", film opowiadający o samotnych wysiłkach bohatera, który robi wszystko aby ocalić Alaske i Eskimosów przed zachłannością magnata naftowego. Jednym z zadań tego filmu było krzewienie świadomości ekologicznej. W 1998 roku wystąpił w filmie "The Patriot" ("Patriota"), którego był współproducentem. Zagrał w nim rolę doktora McClarena, który walczy ze śmiertelnym wirusem.
Dużą rolę w życiu Seagala zawsze odgrywała muzyka, komponowanie, pisanie tekstów piosenek. Pod koniec lat sześćdziesiątych zaczął grać na gitarze. W jego muzyce widać wpływy Curtisa Mayfielda, Jimiego Hendrixa, B.B. Kinga. Nagrywał z wieloma sławnymi dzisiaj myzykami, m. in. Jamesem Burtonem, Richie Samborą.
Aktywnie włączył się w ruch na rzezc pokoju na świecie, w akcje humanitarne, dobroczynne. Odbył wiele podróży po świecie, podczas których prowadził seminaria poświęcone popularyzowaniu świadomości ekologicznej. 
 

Linki  |  Zobacz Księgę Gości  |  Dodaj wpis do Księgi  |  Mapa strony
 
Copyright 2003 Jacek Obolewicz